2023 07/27
Az MI ne öltözhessen emberbőrbe! – nyílt levél
Előadókat és szerzőket képviselő nemzetközi szervezetek közös nyílt levelet fogalmaztak meg a mesterséges intelligencia használata kapcsán.
Több mint hatmillió zeneipari és kreatívipari alkotó képviseletében tizenegy nemzetközi szervezet írt közösen nyílt levelet a döntéshozóknak, akik világszerte a mesterséges intelligencia (AI, vagy magyarul MI) szabályozásával foglalkoznak.
Megállapítják, hogy a jelenlegi, megfelelő szabályozás nélküli helyzet miatt az MI-cégek sokszor engedélyezés, anyagi kompenzáció nélkül, vagy az adatok forrását is eltitkolva tanítják be modelljeiket. Nem is könnyű megállapítani egy alkotásról, hogy az emberi kreativitás eredménye vagy MI hozta létre.
A nyílt levél szerint a kreatív iparágakban különösen szükség van az alkotók, előadók, művészek elismerésére; az emberi kreativitás védelmére; a szerzői jogok megszilárdítására; méltányos engedélyezési eljárások kidolgozására és alkalmazására. A szabályozás kialakításáról szóló tárgyalásokon szót kell kapniuk az alkotóknak is.
Ahhoz, hogy az MI-rendszerek átlátható, etikus, méltányos és törvényes módon működhessenek, a nemzetközi szervezetek szerint hét alapelvnek kell megfelelniük, amelyek közül az alkotók és az előadók jogai védelme a legfontosabb. Egyúttal ki kell dolgozni a jogosítási eljárásokat a felhasználásokra, valamint a jogi felelősség kritériumait. Alapelv az alkotók és előadók elismeréshez, nevük feltüntetéséhez fűződő joga.
Az aláíró szervezetek: a közös jogkezelőket tömörítő CISAC (amelynek tagja az Artisjus), az előadók jogait képviselő AEPO-ARTIS és SCAPR (mindkettőnek tagja az EJI), a zeneműkiadók és a vizuális művészek nemzetközi szervezetei, valamint több regionális - köztük európai - szervezet is.
A nyílt levél nem hivatalos magyar fordítása ide kattintva olvasható.